Ne Tür Bir Araba Bizi Güvende Hissettirebilir?

June 28, 2021

hakkında en son şirket haberleri Ne Tür Bir Araba Bizi Güvende Hissettirebilir?

Şu anda, Çin'in otomobil endüstrisi, ADAS & Autonomous, bağlanabilirlik, Elektrifikasyon ve Paylaşılan hizmetler tarafından temsil edilen "yeni modernizasyon" çağına giriyor.IHS Markit'e göre, toplam otomotiv elektronik sistemleri 2023 yılına kadar 180 milyar dolara ulaşacak ve ortalama otomobil 500 dolardan fazla yarı iletken kullanıyor ve en büyük artışlar ADAS, Güç Aktarma Organları ve Bilgi-eğlence sisteminden geliyor.Bunlar arasında ADAS %23,6 büyüme oranı ile ilk sırada yer aldı.

ADAS'ın hızlı büyümesinin bir nedeni, otomobil üreticilerinin otomobilleri daha güvenli hale getirmek için çalışmaları, trafik kazalarını azaltmaya yardımcı olmak ve iç bağlantılarının güvenliğini sağlamak için sürekli yeni teknolojiler geliştirmesidir.Son birkaç yılda, araç ADAS aktif güvenlik sistemleri, yüksek hassasiyetli elektronik sensörler (lazerler, radar ve kameralar), yapay desteği destekleyen yüksek hızlı çok çekirdekli çip üstü sistemler (SoC) gibi teknolojiler sayesinde niteliksel bir sıçrama yaptı. zeka ve yüksek hızlı yerleşik ağlar.

Öte yandan, Çin dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ulaşım düzenleyicileri, tüm araçların uyması gereken kendi güvenlik düzenlemeleri ve gereksinimlerinde değerlendirme standartlarını artırdı.Bütün bunlar, Çin'in ADAS'ın aktif güvenlik işlevine artan bir önem verdiğini açıkça göstermektedir.

 

hakkında en son şirket haberleri Ne Tür Bir Araba Bizi Güvende Hissettirebilir?  0

 

"Niteliksel sıçrama", bugün otomotiv endüstrisindeki en önemli standartlardan biri haline gelen arıza koruma mühendisliği tasarımını hızla destekleyen karmaşık donanım ve yazılım işleme yetenekleri tarafından yönlendiriliyor.Microchip gibi otomotiv yarı iletken tedarikçileri, isO-26262 standart otomotiv fonksiyonel güvenlik gereksinimlerinin gereksinimlerini karşılamak için çok sayıda MCU (tek çipli Mikrobilgisayar) ve otomotiv ağ çözümleri sağlamayı taahhüt etmiştir.İki pazar segmentinde lidar ve döngü görünümlü kamera uygulaması, yukarıdaki eğilimi yansıtmaktadır.

 

Lidarın "kalp atışını" daha sağlam hale getirin

Zekanın sürekli iyileştirilmesi ve insansız 360 derece ölü olmayan Açı izleme gereksinimi ile otomobillerdeki sensörlerin sayısı giderek artıyor.Yole Developpement'in tahminine göre, sürücüsüz araçlar için sensörler, önümüzdeki 15 yıl içinde yıllık %51 bileşik büyüme oranıyla (CAGR) hızla büyümeye devam edecek.Şu anda, otomatik sürüşün geliştirilmesinde üç ana sensör türü vardır: görsel kamera, milimetre dalga radarı ve lidar.Üç teknolojinin kendi avantajları vardır ve birbirlerinin yerini alması zordur.

Güvenilirlik, uzun süredir otomobil üreticilerinin ve elektronik sistem tedarikçilerinin odak noktası olmuştur.Milimetre dalga radar ve kamera ile karşılaştırıldığında, yüksek çözünürlük, uzun mesafe ve geniş görüş açısı gibi özelliklere sahip olan ve uzak yol yüzeyindeki taş gibi metalik olmayan nesneleri bile etkin bir şekilde tanımlayabilen lidar, otomatik sürüş için çok gereklidir. , özellikle l3-L5 yüksek dereceli otomatik sürüş.Kesin zamanlamaya bağlı olan lidar için MEMS osilatörü daha sağlam bir "kalp atışı" sağlar.

Geleneksel kuvars osilatör ile karşılaştırıldığında, MEMS osilatörünün titreşim önleme özelliği 5 kat, güvenilirliği 20 kat ve darbe önleme özelliği 500 kat iyileştirildi.MEMS osilatörünün bir diğer olağanüstü avantajı, frekans kararlılığını son derece yüksek sıcaklıkta koruyabilmesidir.Ayrıca MEMS osilatörü küçük ve dayanıklıdır.

Microchip'in yakın zamanda piyasaya sürülen DSA11x1 ve DSA11x5'i, -40°C ila +125°C sıcaklık aralığında mükemmel frekans kararlılığı (±20 PPM kadar düşük) ile AEC-Q100 standardını karşılayan otomotiv sınıfı MEMS osilatörleri ve saat jeneratörleridir. otomotiv elektronik sıcaklık derecesi 1'in uygulama gereksinimleri.

Bu MEMS osilatörleri, 1 ps'den (tipik değer) daha düşük bir faza sahiptir, 2.3 MHz ila 170 MHz frekans aralığında çalışır ve 2,5 mm x 2,0 mm, 3,2 mm x 2,5 mm olmak üzere üç endüstri standardı boyutunda mevcuttur. ve 5.0mm x 3.2mm, 0.85 mm kalınlığında.

Sektörün ilk çift çıkışlı MEMS osilatörü, DSA2311, AEC-Q100 Grade 1 ile uyumlu olarak çıkan yeni MEMS osilatörleri arasında yer alıyor. Osilatör, devredeki iki kristal osilatörün yerini alan 2.5mm x 2.0mm'lik bir pakette paketlenmiştir. kurulu veya diğer osilatörler.Cihazın iki senkron CMOS çıkışı 2.3 MHz ile 170 MHz arasında değişir.Bu sadece PCB alanından tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tedarik, envanter ve kurulum maliyetlerini azaltır ve sonuç olarak ürün entegrasyonunu iyileştirir.

 

Araba bağlanabilirliğinin geleceği

Döngü görünümlü kamera sistemi, şeritten ayrılma uyarısı, park yardımı, kör nokta izleme, yaya algılama ve aracın çevresinin kuşbakışı görünümünü sağlayabilen uyarlanabilir hız sabitleyici dahil olmak üzere birçok güncel ADAS uygulamasında önemli bir bileşendir. yolcu güvenliğini artırın ve otomatik sürüşü gerçekleştirin.

Etkili bir döngü kamera sisteminin temel bileşenlerinden biri yüksek hızlı bağlantıdır.Microchip, çeşitli medya biçimleri üzerinden video, veri ve mesajları iletmek için kullanılabilen otomotiv Ethernet cihazları ve INICnet™ kontrolörleri sağlar.

McKinsey'e göre, otomotiv Ethernet'i yakında "arabanın omurgası haline gelecek".Microchip'in benzersiz INICnet teknolojisi, tek bir kablo üzerinden Ethernet, ses, video ve kontrolü destekleyerek otomotiv bilgi-eğlence ağlarını basitleştirir.

INICnet teknolojisi, İnternet Protokolü'ne (IP) dayalı araçlar arası etki alanı veri iletişimini sorunsuz bir şekilde bağlamak için otomotiv Ethernet ile bir arada bulunabilirken, aynı anda çoklayıcı zaman bölmeli çoğullama (TDM) teknolojisine dayalı dijital ses ve sıkıştırılmış video verilerinin verimli iletimini sağlar.50 Mbps ve 150 Mbps olmak üzere iki farklı hız seviyesi, %95'e varan bant genişliği verimliliği vardır.Her iki seçenek de blendajsız bükümlü çift üzerinden 50 Mbps ve koaksiyel kablo üzerinden 150 Mbps ile halka veya Papatya zincirini destekler.INICnet, 2021'de açık bir ISO standardı haline gelecektir.

INICnet teknolojisine sahip Ethernet kanalları için, ISO/OSI modeli modelin yalnızca ilk iki katmanını kapsar, bu nedenle sürücü güncellemelerinden sonra yuvalar gibi ortak ağ iletişim kodu çağrılarını uygulamak için üst katmanlardan tamamen soyutlanabilir.Şu anda INICnet için Ethernet kanal sürücüsü, Linux®, Android™ ve QNX sistemleri için açık kaynak desteğine sahiptir, böylece INICnet teknolojisi için Ethernet kanalı, IP iletişimine dayalı olarak tamamen şeffaf bir şekilde mevcut SİSTEMLER'e entegre edilebilir.Bu şekilde geliştirme mühendisinin temeldeki ağ teknolojisi hakkında endişelenmesine gerek kalmaz.

Microchip Otomotiv Ürünleri Asya Pasifik kıdemli ürün pazarlama müdürü Yan Goh şunları söyledi: "Ürün geliştirme döngüsünün başlarında otomobil üreticileri ve bileşen tedarikçileri ile iletişim kurmak, yeni bağlantı teknolojileri için kritik öneme sahiptir. Bu, ürün uyumluluğunu ve sıkı otomotiv standartlarına uyumu sağlayarak müşterilerimize olanak tanıyacaktır. yeni ürünlerimizi tasarımlarına etkin bir şekilde uygulamak için Microchip, otomotiv elektroniğinde artan veri iletimi talebini karşılamak için verimli, istikrarlı ve güvenli otomotiv ağ çözümleri sunmaya kendini adamıştır.

çözüm

Otonom sürüş, geleneksel olmayan otomobil endüstrisinden birçok yeni oyuncu dahil olmak üzere gelişmekte olan bir pazardır.Mutabakat endüstri gereksinimlerinin eksikliği ve teknolojinin sürekli gelişimi nedeniyle, bir dizi zorlukla karşı karşıya kalacağız.Bu, değişen ihtiyaçları karşılamak için yarı iletken tedarikçileri ile otomobil üreticileri ve parça tedarikçileri arasında yakın işbirliğini gerektirecektir.

Aynı zamanda, güvenlik ve ağ güvenliğinin işlevi göz önüne alındığında, otomotiv düzeyinde MCU ve uzun bir geçmişe sahip dijital sinyal denetleyicisi (DSC) üreticisinde olduğu gibi, ikisinin de en önemli eğilimleri, Microchip'in temel yetkinlikleri sağlayabilir. MCU, DSC, FPGA, simülasyon ürünleri, bağlantı ve ağ çözümleri, depolama ürünleri, insan-makine arayüzü çözümleri ve güvenlik ürünleri dahil olmak üzere genel sistem çözümü ve birinci sınıf hizmet ve destek, mükemmel kalite ve güvenilirlik ve lider teslimat yeteneği .